Prosinec 2013

Hledání Aljašky - John Green

31. prosince 2013 v 19:55 | EgoGirl |  Kultura
Hledání Aljašky je druhá kniha z pera Johna Greena. Po svém hvězdném debutu opět stvořil trhák.

Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat "velké Možná", je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající. (org. atonace)
Začátek mě trochu nudil a bohužel jsem byla již připravena knihu odložit, ale má čtenářská čest velila číst dál.Nakonec jsem ráda, že jsem knihu neodložila. Ke přečtení mě přivedly poněkud rozjařené myšlenky ještě z předchozího díla s názvem Hvězdy nám nepřály.
Koníček hlavní postavy, Milese, mě překvapil a přišel mi opravdu divný, ale pokud byl použit ve správnou chvíli docela pobavil. Mnohem více mě zaujala otevřenost postav a hlavně autora k sexu. Někteří autoři se bojí tohle téma vkládat do knih, za prvé to má morální stránku a za druhé se tím zúží cílová skupina čtenářů.
Příběh mě opravdu dojal, potěšila mě různorodost hlavních postav, ale nemohu(pozor spoiler) se pořád vzpamatovat z toho, že vlastně přímo uprostřed knížky umře Aljaška, do které je Miles zamilovaný. Stane se to v den(spíše noc) kdy Aljaška pod náporem alkoholu konečně pustí Milese k sobě, bohužel poté nasedne do auta a zemře při nehodě.
Po smrti Aljašky se Miles s jeho přátely, Plukovníkem a Takumim, vypořádávají se smrtí jejich kamarádky každý po svém.

John Green - je americký spisovatel. Hledání Aljašky je jeho druhá kniha v pořadí a získala Printz cenu a kniha Hvězdy nám nepřály se umístila na prvním místě v žebříčku New York Times Best Seller.

Češi

10. prosince 2013 v 21:02 | EgoGirl |  Téma týdne
Češi jsou jedna z nejhorších skupin lidí. Není to jen o tom jací jsme, ale jak vypadá náš stát, no a řekněme si narovinu, že vláda je otřesná. Víte nikdy jsem politiku moc neřešila, občas jsem si zanadávala s mým dědou, ale to bylo asi tak všechno, ale od doby co se prezidentem stal opilec Zeman, Komunisté byli třetí ve volbách a poslanci se veřejně a neohrabaně baví o tom, že se jim nechce jet na pohřeb Nelsona Mandely, jsem vzdala naděje, že u nás existují slušní lidé. Nebo je tady snad možnost, že v politice je nějaký speciální magnet, který přitahuje kretény? Možná je vábí možnost vytunelovat republiku a až se tak stane jsou z nich sebestřední idioti? Nejsem si moc jistá, ale česká národnost je ve světě pro smích, za podmínky, že ví, kdo jsou Češi a kde žijí.